top of page

ÇOCUKLARLA AİLE KAMP ETKİNLİĞİ 

Çocuklarınıza doğayı sevdirmek, doğayla bütünleşmelerini sağlamak için birlikte geçireceğiniz çok değerli bir zaman. Teknolojiden uzak sadece duygularınıza hitap edecek bu deneyim, size önemli katkılar sunacak ve bize sadece bu mutluluğunuz paylaşmak ve aktivitelerle destek vermek kalacak. Mutlu bir çocukluk dönemi doğaya dokunmalarını sağlamakla kolaylaşır ! 

Çocuklarla kamp yapmanın bir vakti yada yaşı olduğunu düşünmeyin, her yaşta çocuklarınızla kamp yapabilirsiniz.  Doğa, hepiniz için tam bir duyusal deneyim sunacak ve bir aile kampı , gençler için doğa da  olmaktan keyif almaya başlamanın iyi bir yoludur. Her yaştan çocuk, kamp gezisinde onları büyüleyecek çok şey bulacaktır:  yıldızlar, gökyüzü, kamp ateşinin büyüleyici güzelliği. Kamp yapmak çocukların öz güven gelişimine katkı sağlayabilir, gözlerini açabilir ve doğal ortam, duyularının uyanmasını sağlayabilir.

İyi bir kamp deneyimi için bazı önemli detaylar:

 

Eğer çocuklarınız ilk kez bir kamp etkinliğine katılacaksa mutlaka evde yada bahçenizde, onlar için bir çadır kurun ve onlara hayal kurdurun ama gerçekçi olun lütfen , fakat şunu duymaya da hazır olun; ilk soru yaban hayvanları ile ilgili ve ilk sırada ayı olacak. Lütfen onlara yaban hayvanlarının, besin piramidinde olmadığımızı hatırlatın ve yaban hayvanlarının bizden, mümkün olduğunca uzak durduğu gerçeğini anlatın. Bu işinizi kolaylaştıracak. Sonra onları yalnız bırakın çadırda uyuyabilirler , adapte olma aşamasını burada atlatmış olursunuz. 

 

Planlama

Planlama bu işin en önemli bölümüdür ve bu organizasyon evde başlamalıdır. Spontane yapılması size çok

şey kaybettirir. Planlamayı çocuklar üzerinde avantaja çevirmeyi düşünmelisiniz, nasıl bir kamp hayal ediyorlarsa, bu doğrultuda plan yapmalarını, yiyecek, içecek, yedek kıyafetler ve diğer tüm kamp araç gereçleri için bir liste hazırlamalarını ve bunu yazmalarını sağlayın. Son olarak listeyi mutlaka kontrol edin falzadan alacakları ve doğada oldukları hissini kaybedecekleri kadar eşya almamalılar mesela; elektronik eşyalar, cep telefonu, ve bir kaç tane dışında fazladan oyuncak. Böylece sizin de işiniz kolaylaşacaktır.

Mutlaka sırt çantaları olmalı , tam bir kampçı olduklarını ve doğada atacakları her adımın kendi sorumluluklarında olduklarını hissetmeliler. 

 

Aile Kamp Alanları

Bu noktada , doğru tercih yapmalısınız öyle her, fotoğrafını gördüğünüz kamp alanına giderseniz, olumsuz şeyler yaşayabilirsiniz çünkü kimlerle aynı ortamı paylaştığınızı bilemezsiniz , genellikle çadırını bir kumaş olduğunu unutan ve yüksek sese konuşan yada çadırına geç girmeyi tercih edip arkadaşlarıyla sohbet eden ve bunu size rahatsılık olarak sunan bir çok kişiyle karşılaşmanız mümkün. Size tavsiyem ailelerin tercih ettiği kamp alanlarına gidin, bunlar genellikle ücretli kamp alanlarıdır hem başlangıç için sundukları ,tuvalet ,duş,mutfak gibi olanaklar açısından çocuklar için kolaylık olacaktır. 

 

Kamp Günü

Gün içinde kampta oyun oynayacakları zaman bunu doğal yollarla yapmalarını sağlayın ,daha önce kontrol edip listeden çıkarttığınız fazladan oyun araç gereçlerin yerine, toprak ve ağaç dallarını kullanarak  yada bulunduğunuz bölgede, uygun görünen varsa başka ağaç ,sulak alan gibi yerlere ilgilerini vermelerini ve mutlaka sizin kontrolünüzde oynamalarını sağlayın. Oyun dışında çadır içi düzenleme , çevresini düzenleme, birlikte yemek hazırlamak gibi mutlaka her temel yaşam konusuna dahil olduklarını hissettikleri bir ortam oluşturmalısınız ve gün sonuna doğru bir kitap okuma saatiyle harika bir günü sonlandırmış olursunuz.

Kamp Ateşi

Bir kamp söz konusu olduğunda çocuklarda ilk akla gelen.. evet bir kamp ateşinin başında onlarla vakit geçirmek sizin için hiç olmadığı kadar keyifli olabilir, bu deneyim onlar için de çok özel bunu unutmayın. Kamp ateşi varsa, daha önce listeye ekledikleri Marsmallow zamanı geldi demektir. Kamp günü olduğu için bazı yiyeceklere izin vermek sizin insiyatifinizde.    

 

Güvenlik

Kampa ilk girdiğinizde kuralları belirleyin örneğin uzaklaşabilecekleri bir sınır olmalı mutlaka , daha ileri gitmemeliler onlara temel kurallar belirlemelisiniz. Kendi kamp alanınız dışına başkalarının kamp alanlarına girmemeleri gerektiğini ve kaybolma durumunda düdük çalması gerektiğini anlatın. Bulunduğunuz kamp alanının kurallarını da orada öğrenip onlara da anlatın. Kamp alanı içindeyken üzerlerinde bel çantası olması faydalı olabilir , içinde düdük, kafa lambası gibi temel gereçler olabilir.

 

Uyku Saati

Uykudan hemen önce uyku tulumlarını yerleştirme konusunda yardımcı olun çadır kurduğunuz yer ne kadar düz bir alan görünse de, mutlaka eğimli olduğu yerler vardır uyku pozisyonlarını bu eğime göre ayarlayın ve çadırın iç cebinde ulaşabilecekleri en yakın mesafede kafa lambası ve su olduğundan emin olun.

 

Doğa Yürüyüşü

Doğada yürümenin bazı temel tekniklerini onlara anlatın , yürüyüş teknikleri ve baton kullanmayı biliyor olmalılar, sessiz olmalarını ve doğanın seslerini dinlemeyi öğretin onlara, duyulara hitap eden bir ortam yaratmaya çalışın.

 

bottom of page