top of page

DAĞCILIK 

Kamp etkinliklerimizde temel teorik dağcılık konularının işleneceği eğitim programı, sonraki aşamalarda dağcılık eğitimi almak isteyen misafirlerimiz için  yaklaşık beş haftalık bir programdır ve yaz dağcılığı konularını içermektedir. Geniş bir eğitim içeriği olan program, malzeme bilgisi ve genel dağcılık, teorik eğitimlerini içerir. Etkinliğimiz içerisindeki atölyelerde ziyaret edeceğiniz atölyeler arasında  bulunmaktadır. Sonraki aşamada katılım sayısına göre pratik eğitimler açılacaktır.  

Tanımı
Dağcılık için çeşitli tanımlar bulunmakla birlikte  UIAA ( Uluslararası Dağcılık Federasyonu Birliği) tarafından ; Dağların zirvesine veya tanımlanmış noktasına ulaşmak olarak tanımlanmıştır. Her ne kadar işin görünen kısmı sadece zirve olsa da aslında zirveye giden yoldaki süreç önemlidir. Dağcılık, tam olarak bu süreç içerisinde yaşananlara göre anlam kazanır. Siz yaşadığınız bu sürece göre bir tanımlama oluşturursunuz ancak bu süreç herkese göre farklılık gösterse de amaç ortaktır zirveye ulaşmak.Her dağcının birbirinden farklı özellikleri bulunur gerek kondisyon gerek psikolojik, yaş cinsiyet gibi farklılıklara rağmen, bir müsabaka sporu olmadığı için, bir yarış içerisinde olmadan her yaştan herkesin kendi sınırları içinde yapabildiği sportif bir aktivitedir dağcılık.
 
Tarihi Serüven
Dağlar çok eski zamanlardan beri insanlar için hep çekici olmuş, zirvelere ulaşma isteği ile başlamış ve bir çok farklı amaçla kullanılmış; kimi zaman bir mabet, kimi zaman bir spor, kimi zaman da ibadet yerleri olarak varoluşumuzda hep yerleri olmuştur.
Değişen zamanla, artık yüksek enerji harcanması gereken yürümesi zor ve zaman alan zirve yolculukları, artık bir spor branşı olarak hayatımızda yerini almaya başladığında tarihler 17. ve 18. yüzyılı gösteriyordu. 1786'da başlayan ilk sportif tırmanış günümüze gelindiğinde artık neredeyse  çıkılmamış zirvenin kalmadığı, çeşitli tırmanış projeleriyle devam eden bir sektör halini almıştır. Bu süreçte dağcılık sporunu icra eden herkes kendi hayatına bir şekilde bu sporu entegre etmeye başlamıştır.
 
Günümüzde
Dağcılık, herkes için farklı anlamlar taşıyabilir. Sporun çok ötesinde, felsefesi olan bir yaşam biçimi, bir dönüşüm aracı, diyebiliriz dağcılık sporu için. Biz dağcılık için bir kişisel gelişim sporu diyoruz, kimimiz için bir arayış kimimiz için bir kaçış olabilir elbette, sizin için ne anlam ifade edeceğine ancak siz bu serüvene
başladığınızda karar vereceksiniz. 
Dağcılık sporu zamanla fiziksel kuvvetinize katkı sağlayacağı gibi , zihinsel açıdan da önemli katkıları olabilir. Mücadele gerektirir, zorluklar içeren bir spordur, ön görüleri güçlendirir, hızlı ve ani kararlar alabilme yeteneğini geliştirir bu noktada size savaşçı bir karakter kazandırması olasıdır. 
Dağcılık sporu, dışarıdan görünenin aksine sadece bir spor değil çok daha fazlasını içermektedir. Elbette sizin için sadece bir sportif özellik içeriyor da olabilir çünkü kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılmış alt disiplinleri bulunur, siz zamanla tecrübe kazandıkça mutlaka eğilim göstereceğiniz bir alan olacaktır ve bu yönde gelişim gösterirsiniz. Temelde dağlara çıkmakla başlayan bu serüven, sizin içinde bir yaşam biçimi halini alabilir. Dağcılık dediğimizde ilk akla gelen eylem, sarp kayalara dik bir şekilde tırmanıyor olmak olsa da, aslında öyle değildir zirvelere ulaşmanın iki yolu vardır ; klasik yoldan dik yamaçları yürüyerek kar , buz ve zorlu hava koşullarında mücadele vererek, bir tırmanış yaparsınız ya da kaya tırmanışı yaparak belirlenmiş bir noktaya ulaşırsınız. Kaya tırmanışı önemli teknik detaylar içeren ve ancak iyi bir eğitimden sonra yapılabilecek olan bir disiplindir. Dağcılık sporu müsabık bir spor olmamakla birlikte müsabık olduğu tek alan ; alt disiplini olan, spor tırmanış kategorisidir, her yıl Dünya da önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmakla birlikte, artık olimpik bir spor branşı haline de gelmiştir.

Eğitim 
Biz eğitim içeriğinde, dağcılık konularını kapsayan hem teknik hem sportif anlamda bir eğitim programı hazırladık.
Size bir spor programından daha fazlasını sunan bir branş olan dağcılık, çeşitli konularda bilgilenmenizi sağlayacak örneğin;  meteoroloji, beslenme, doğada giyim, coğrafi bilgiler, dağ hastalıkları gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Bununla birlikte antrenman bilgisi konularına da hakim olacaksınız.
 

bottom of page