top of page

SPOR TIRMANIŞ 

Spor tırmanış, dağcılık sporunun bir alt disiplini olup, müsabık olan bir branştır. Spor kaya dediğimiz, önceden belirlenmiş çeşitli zorluk derecelerinde, rota yapıcılar tarafından, kaya yüzeyine yerleştirilen boltlar sayesinde, ara emniyet noktaları oluşturularak ip ve teknik malzemelerle kaya yüzeyinde antrenmanlar yapıldığı gibi, yarışamaya yönelik çeşitli teknik çalışmalar ise özellikle  yapay duvarlarda  gerçekleştirilir. Spor tırmanış yarışmaları IFSC (Uluslararası spor tırmanış federasyonu) tarafından belirlenmiş standartlara göre, yapay duvarlarda yapılmaktadır. Üç farklı resmi disiplinde yapılan tırmanış yarışmaları; Lider, Boulder ve Hız kategorilerinde düzenlenir. 

Yapılışı gereği özellikle sırt ve kol kaslarının gelişiminde oldukça etkilidir. Bir diğer önemli özeliği ise doğası gereği mücadele gerektirdiği için, sadece fiziksel değil her anlamda, kişisel gelişime katkıları olmasıdır. Sizi savaşçı ve pes etmeyen, zihnen ve fiilen, her anlamda zorluklarla başa çıkabilen bir yapıya ulaştırabilir.

Her yaşa hitap edebilen özelliğiyle herkesin yapabileceği bir spordur , çeşitli zorluk derecelerinden bahsetmiştik, dolayısıyla herkes kendisine göre olan maximum zorluk seviyesinde, antrenmanlarını yaparak, derecesini yükseltmek için çalışmalarını sürdürebilir.

Geçmişte

1940'lı yıllarda Sovyet Rus sporcular tarafından başlatılmış ve 1980'li yıllara kadar yine Rus sporcular tarafından sürdürülmüştür.  Yarışmalar özellikle, yukarıda bahsettiğimiz üç disiplinden biri olan hız kategorisinde ve kayalarda düzenlenmiştir. Daha sonra giderek yaygınlaşan tırmanış sporu , İtalya ve Fransa da gelişim göstererek Avrupa da bir çok ulusal yarışma düzenlenmesine ev sahipliği yapmıştır. İlerleyen yıllarda, spor tırmanışa dünya da  ve spor camiasında artan ilgi neticesinde  2010 yılında başlayan olimpiyat süreci 2016 yılında zaferle sonuçlandı. 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarında üç farklı disiplinde de yarışmalar gerçekleşecek.

Türkiye de spor tırmanış, son yıllarda artan ilgiyle gelişim göstermektedir. Hali hazırda uzun yıllardır Türkiye de, her yıl TDF tarafından ulusal yarışmalar düzenlenmekle beraber , özel yarışmalarda düzenlenmektedir. Bu kapsamda , spor tırmanışa artan ilgi ve Federasyon başkanımızın uğraşları neticesinde 2018 yılında Türkiye de okul sporları kapsamına da alınmış bulunuyoruz.  Bizler de hem sporcusu hem tutkunu olduğumuz spor tırmanış branşında, 2018 yılında yapılan İstanbul okul sporları tırmanış yarışmasında,  Doğa Yolu Akademi olarak eğitimini üstlendiğimiz bazı öğrencilerimizle yarışmaya katılmış, minikler kategorisinde İstanbul birinciliği, yıldızlar kategorisinde, takım bazında İstanbul ikinciliği ile derece almış olmanın haklı gururunu yaşadık. Ayrıca 2017 yılında yapılan bir ulusal yarışma da ise yine öğrencilerimizden birisi Türkiye 7. olarak yarışmayı sonuçlandırmıştır. Çalışmalarımıza devam ederek daha iyi neticeler almak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Spor Tırmanış, kış okulu kayıtları için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

bottom of page