top of page

UYKU TULUMU 

Eminim hepimiz sıcak yatağımızdaki konforu her bulunduğumuz ortamda yaratmak isteriz ancak söz konusu doğada barınma olunca biraz ödün vermeniz gerekebilir. Burada konfor anlayışınızı en temel seviyede tutmak ve tamamen ihtiyaca yönelik davranmak gerekecek, tabii hangi mevsimde ve ne tür bir barınma ihtiyacınız olacaksa buna göre değişen bir konfor yaratmak sizin elinizde. Ama siz yine de doğa ortamında konforun, sıcak ve kuru kalmakla doğru orantılı olduğunu unutmayın çünkü en temel ihtiyacınız bu olacak. 
Malzeme konusunda doğru tercihler yapmak her zaman deneyimlemiş kişilerini tavsiyeleriyle olmayabilir. Doğada kullanacağınız bazı önemli malzemeler konusunda kendi deneyimlerinize ihtiyaç vardır ve buna göre kararlar vermek gerekecektir. Uyku tulumu tercihi yaparken gerçekten tam anlamıyla doğru malzemeyi almak istiyorsanız ki böyle olmak zorunda aksi halde hastalanacak, psikolojik açıdan rahatsız hissedecek ve bir sonraki doğa aktivitesi için belki plan yapmak istemeyeceksiniz bile. Bu bakımdan korunduğunuz kadar, keyif alıyor olmanızda çok önemli. Dolayısıyla uyku tulumu almadan önce  kendi vücudunuzun ne istediğine kulak vermelisiniz.  Vücut ısınız ve değişen ısı dengesini önemseyin vücudunuzla ilgili bilgiler doğru karar verme konusunda size yardımcı olacaktır. 
Uyku tulumu üzerinde yazan bazı standart değerler vardır bunlar ; konfor, üst konfor ve extrem derecesi olmak üzere sizi koruyacağı iddia edilen dereceleri anlatmaktadır ancak bu değerler standart bir vücut ısısına göre ve üzerine sadece içlik giymiş birisine göre alınır, dolayısıyla sadece ortalama bir bilgi sunar. Sizin giyim koşullarınız ve hava durumunda yaşanabilecek değişkenler de tulum içerisinde yaratacağınız ısı ortamına etki edecektir örneğin ; -25 derecelik bir hava da hissedilen her zaman aynı değer olamayabilir ve genellikle kış koşullarında daha fazladır her zaman, extrem derecesi -28 olan sentetik bir uyku tulumu ile  sadece içlik giyerek geceyi geçirmeyi deneyimlediğim bir kış faaliyetinde elbiselerle olduğumdan daha huzursuz ve daha soğuk bir gece geçirdiğimi ifade edebilirim. Hava koşulları gereği duyduğunuz rüzgar sesi bile psikolojik açıdan sizi etkileyecektir.  Bu nedenle tercihlerinizi kendi durumunuza göre vermenin önemli bir faktör olacağı kanaatindeyim. Elbette bu ortalama değerler sizi koruyacaktır ama doğa da daha konforlu ve keyifli zaman geçirmeniz  için kendinizi tanımanızın önemine vurgu yapmak istedim.  
Gelelim uyku tulumunun üzerindeki değerlere ve dolgu malzemesi konusuna; tercih yaparken normal olarak, yukarıda belirttiğim konu dışında  bu değerlere göre tercih yapmalısınız. Bu noktada zaten doğa da hangi şartlarda bulunacağınız konusuna karar vermiş olduğunuzu varsayarak kış için ya da yaz için alacağınız bir tulumda dikkat etmeniz gereken değer konfor derecesidir, evet extrem değil konfor derecesine bakmalısınız. Burada bir çok kişinin extrem derecesini dikkate aldığını gördüm ama sonra bir kış tırmanışında normalden fazla üşüdüğüne şahit oldum. Firmalar bu konuda bazen adil davranmıyor ve sizi yanıltıyor olabilir, konfor derecesi ile extrem derecesi arasında çok fark görüyorsanız inanmayın derim yani konforu -5 olup extremi -30 olan bir tulum olamaz bu kadar ısı farkının doğruyu yansıttığını söyleyemem arada en fazla 7- 10 derece  fark olmalıdır. Ayrıca eğer dağ koşullarında kullanmak üzere uyku tulumu alıyorsanız mumya tipi almanız gerektiğini zaten biliyor olmalısınız. Bunun dışında eğer yaz koşullarında kullanmak için tercih yapacaksanız yine kullanacağınız koşullara göre tercih yapmalısınız, yaz dağcılığında kullanacaksanız yani dağ koşulları varsa işin içinde yine mumya tipi ve extrem derecesi - 10 olan bir tulum işinizi görecektir tabi yine yukarıda belirttiğim kişisel farklılıklarınız göz önüne alarak erkek ya da kadın arasındaki ısı farklarını gözeterek tercihte bulunmalısınız. Yaz için kullanacağınız koşullar deniz seviyesinde , orman, sahil gibi kamp alanları ise mumya tipi tercih etmek rahatsızlık verebilir diğer modelleri de değerlendirebilirsiniz. 

bottom of page