top of page

YÜRÜYÜŞTE BATON KULLANMAK

Bir doğa yürüyüşünde ,  parkurun zorluk seviyesine ve sırtınızda bulunan yük miktarına göre geçen her dakikada, mevcut ağırlığınızın daha da fazlasını hissetmeye başlarsınız. Bu kaçınılmaz bir durumdur, bu sebeple yürüyüşlerde işimizi kolaylaştırmak ve sağlığımız açısından yükün olumsuz etkilerinden korunmak için yürüyüş batonlari geliştirilmiştir. Evet doğru duydunuz sağlık bu noktada belki de en çok ilgilenmemiz gereken durum olabilir, siz performans olarak çok iyi durumda olabilirsiniz ancak bir sonraki ve ileride yapacağınız tüm etkinliklerin, daha verimli geçmesi için baton kullanımı önem arz etmektedir.

Bir çok yürüyüşçünün baton kullanımı konusunda kararsız olduğunu görüyorum, ki burada yürüyüşü sadece trekking ya da hiking gibi kavramlar içine sığdırmıyorum, aksine yüksek irtifa yürüyüşlerinde yani dağcılık etkinliklerinde sadece ağırlık aktarmak değil, size denge sağlamak açısından da önemli bir yeri vardır. Yanınızda bulundurmak, emin olun size önemli bir ağırlık olmayacak ama en faydalı malzemelerden birisi olabilir.

Batonlar kayak ve yürüyüşte kullanılır ancak kayak için olanlar bütün bir parça şeklindedir arada ek yerleri yoktur ve yürüyüş için kullanılmazlar, çünkü bu iş için fonksiyonel değildir. Yürüyüş batonları ise bir kaç farklı modelde bulunur; çevirerek kısaltılıp uzatılabilen,  bir aparat yardımıyla sıkıştırarak kullanabileceğiniz şekilde ve z pole diye adlandırılan z mat gibi katlanan ve bu sayede size taşıma kolaylığı sağlayan modeller bulunmaktadır.  Çevirerek sıkıştırılanlar, diğerlerine göre biraz daha dayanıksız olabilir tabii burada marka model gibi sebepler araya girebilir. Deneyimlerimize göre sıkıştırmalı olanların daha dayanıklı olduğunu görüyoruz, çünkü siz batonu kullanırken denge sağlamak amacıyla zaman zaman yüklenmeniz gerekir, bu aşamada batona uyguladığınız ağırlık, eklem yerlerine baskı oluşturur bu baskıyla en iyi başa çıkabilen, iyi sıkışmış ve darbeyi en iyi emen malzeme olacaktır.

Nasıl Kullanılır;

Öncelikle bir ayarlama yapmalısınız batonları 90 derece olacak şekilde ayarlamalısınız, elleriniz dirseklerinizi geçmemeli böylece en iyi dengeyi sağlayacaksınız, doğru kullanımı önemlidir çünkü burada amaç yükü aktarmaktır, aksi taktirde sizin için yorucu olacaktır.

Başlangıçta kısa bir süre alıştırma yapın, hızlıca uyum sağlayacaksınız bir süre sonra siz farkında olmadan zaten doğru bir şekilde yürüyor olduğunuzu göreceksiniz.

Fayda ve Amaç;

Başta sağlık olmak üzere, dengeli bir yürüyüş,  ağırlık aktarma ve daha verimli bir etkinlik için önemli bir yeri vardır.

bottom of page