top of page

DOĞADA GİYİM 

Doğada giyim, şehir yaşamına göre farklılık göstermek zorundadır, eğer bir doğa yürüyüşü yapıyorsanız şartlar standartlarınızın dışına çıkmaya başlamıştır. Hava koşullarına ve fiziki koşullara göre uygun giyim tercihi yapmalısınız.  Bu tercihleri yaparken marka, model, kumaş teknikleri gibi önemli bilgilere de ihtiyacınız olacak. Bu konuda en doğru tercihleri, kullanan kişilerden destek alarak mutlaka kullanım esasına göre vermek sizin için çok yerinde olacaktır. 

Genel olarak, marka gözetmeksizin teknik açıdan nasıl giyinmeniz gerektiğine bakalım. Doğada yaz yada kış mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken iç katman , orta katman ve dış katman olmak üzere,  en temel giyim şekli olan katman giyim tercih edilir. Peki, nedir bu katman halinde giyinmek ve neden önemlidir? Katman halinde giyim , vücut ısı dengesini korumak, kademeli şekilde soğutma yapabilmek ve ani soğuk algınlığına karşı korunmak için bir yöntemdir. Siz her mevsim yanınızda bulunduracağınız kıyafetlerinizle mevsim şartlarında, havanın değişkenlik gösterdiği saatlerde, uygun bir şekilde giyinmelisiniz.

Kıyafetlerinizde bulunması gereken en önemli özellik , nefes alabilir kumaş ve su geçirmez olmasıdır. Ayrıca kumaş tercihinizi de polyester ve türevleri olmalı çünkü pamuklu kumaş ancak kuru olduğu zaman yalıtım özelliği gösterebilir, terlediğinizde liflerinin içinde çok fazla su tutacağından, ıslanmış bir kıyafet size çok hızlı ısı kaybettirir. Bu sebeple, pamuklu kumaşlar doğada yapacağınız aktiviteler için çok uygun olmayabilir.

İç katman olarak tercih edeceğiniz içlik, vücudu saran ama mutlaka nefes alan, teri dışarı atan bir kumaş olmalıdır. Kullanacağınız mevsime göre de uygun tercihler yapmanız önemlidir. 

Orta katmanda kullanacağınız kıyafetin, mevcut ısıyı tutma gibi önemli bir yalıtım özelliği vardır. Kullanacağınız kıyafetin kumaş özelliğine göre ya da kullanacağınız katman sayısına göre değişen, ısı miktarı oluşturursunuz.

Dış katman ise, tüm dış hava koşullarına direk olarak maruz kalan ve buna göre, doğru tercih edilmesi gereken kıyafettir. Yapacağınız etkinliğin, mevsimine ve hava koşullarına göre değişkenlik gösterecektir ancak temel görevi olan sizi, rüzgar, yağmur veya soğuk havadan en iyi koruyabilecek nefes alan bir özellikte olması önemlidir. Genellikle teknik ceket olarak adlandırılan dış katmanda kullanacağınız giysinin yanı sıra, asıl görevi sizi soğuktan korumak olan bir şişme montun da zorunlu olduğu hissini yaşamadan önce her mevsim yanınızda bulundurmanız faydanıza olacaktır.

bottom of page