top of page

TEMEL MALZEMELER 

Malzeme alırken en büyük yapılan hatalardan birisi acele etmektir. Evet anlıyorum kamp fikri ve doğada olma isteği sizi heyecanlandırıyor ve bir an önce kampta olmak istiyorsunuz ancak önemli eksikleriniz var. Bu eksiklerin sadece malzeme olduğunu düşünmeniz hata yapmanıza neden olacaktır. Her gördüğünüz çadır , her gördüğünüz uyku tulumu ya da mat... size uygun olmayabilir. Satın alacağınız her bir malzemenin, yapacağınız etkinliğe ve sizin fizyolojik özelliklerinize göre, bazı teknik özellikleri bulunmaktadır. Gelin birlikte temel olarak nelere ihtiyacımız var onları inceleyelim.

 

Sırt Çantası

Tamamen kişisel malzeme olmakla birlikte ihtiyacınız olan en temel malzemedir çünkü evinizi  sırt çantanızda taşıyacaksınız amacınıza yönelik olarak bir tercih yapmalısınız. 

Dağcılık yapmaya karar verdiyseniz dağlarda uzun süreli kamplı yürüyüşler yapacaksınız demektir, bu noktada eğer kamp yükünüz ile yürürken çantanızın bel kolonu, ağırlığa dayanamayıp klipsini kırmasını istemiyorsanız kesinlikle kaliteli bir tercih yapmalısınız. Çantanızda arayacağınız bir diğer özellik ise yan perlon iplerinin, matı sarabilecek ölçüde olup olmadığıdır. Siz yine de tüm eşyaları çanta içinde taşıyacak gibi düşünerek hareket edin yan perlon ipleri ihtiyacınız olduğunda çok işe yararlar. Tüm seçenekleri dikkatlice incelemelisiniz, yapacağınız işe uygun fonksiyonel özelliklerde olmasına özen gösterin. Ayrıca kış dağcılığı için malzemeniz de artış olacağından, kaç Lt olacağına dikkat etmelisiniz. Şunu söylemeliyim ki dağcılık için alacağınız bir çanta en az 70+ litre olmalı. Öte yandan dağcılık dışında günübirlik geziler yada bir kaç günlük, deniz seviyesinde, araçla ulaşım sağlayacağınız kamp alanları gibi etkinlikler düşünüyorsanız, çok fonksiyonel özellikler aramanıza gerek kalmayabilir.

 

Çadır

Çadır konusu çok detaylı bir konu ancak yine bilmelisiniz ki çanta da olduğu gibi, kişisel malzemeniz olacak ve ihtiyacınıza yönelik tercih yapmalısınız. İhtiyacınız olan çadırın nasıl olacağı tamamen sizin yapacağınız faaliyetler ve hangi mevsimlerde kullanacağınızla ilgilidir. Eğer sadece yaz aylarında, sahil ya da deniz seviyesinde orman kampı gibi bir şeyler düşünüyorsanız ortalama bir kubbe çadır, işinizi fazlasıyla görecektir çok yüksek maliyetler yapmanıza gerek yok sonra çadırınız ufak bir zarar gördüğünde size düşen üzüntü payı yüksek olabilir. Yaz ayları için çadır tercih ederken kaç kişilik olduğuna dikkat edin , büyük bir çadır mı sizi daha iyi hissettirir yoksa küçük ebatlarda az yer kaplamasını mı istersiniz buna siz karar vereceksiniz. Ancak daha sert mevsimsel koşullar olacaksa, kumaş özelliklerinden tutun da çadır direklerinin özelliğine kadar dikkat edilmesi gereken teknik konular bulunmaktadır.

 

Mat

Dağcılık sporu yapmaya karar verdiniz, öyleyse çok konfor arayışında olamayacaksınız demektir. Çünkü diğer malzemelerinizle birlikte toplamda oluşan ağırlık sizin için en önemli konu olacaktır, dolayısıyla bir şişme mat tercih etmek ağırlık açısından çok doğru bir karar olmayabilir ancak R değeri gibi, ısı değeri konusu sizin için önemliyse değerlendirebilirsiniz, tabii kendinden şişme özelliği bulunan bu matlar  kış koşulları için çok doğru bir tercih olamayabilir çünkü içerisinde hapsedeceği soğuk hava fazla üşümenize sebep olabilir. Genellikle bu gibi etkinliklerde polietilen bileşenden yapılmış matları tercih ediyoruz. Eğer diğer kamp seçenekleriyle ilgileniyorsanız kendiniz için en konforlu alanı yaratmak isteyebilirsiniz elbette , eğer araçla ulaşım sağlayacağınız bir kamp alanına gidiyorsanız, şişme yatak bile kullanabilirsiniz.

 

Uyku Tulumu

Cinsiyetinize farklı modelleri bulunmaktadır, buna göre tercih yapmalısınız, boy ve ısı derecesine göre değişkenlik gösterir. Doğru uyku tulumu seçimi, büyük önem taşır ne kadar konforlu bir gece geçireceğiniz buna bağlıdır. Uyku tulumunda nasıl hissedeceğiniz, kişiye göre değişkenlik gösteren çeşitli faktörlere dayanır örneğin; yastığınız, kıyafetleriniz, nem, rüzgar, metabolizmanız ve daha fazla nedenler bulunmaktadır. Yaz ayları için +30 , kış ayları için -50 gibi derecelere kadar uyku tulumu tercihleri yapılabilmektedir. Sentetik uyku tulumları olduğu gibi ,kuş tüyü dolgulu uyku tulumları da bulunmaktadır. Bunlar farklı ısı özellikleri taşırlar. Yapacağınız faaliyete göre çeşitli model tercihleri de bulunmaktadır. Yaz aylarında kamp yapacaksanız mumya tipi bir uyku tulumu çok uygun olmayabilir. 

Yukarıda, barınma için gerekli en temel malzemeler ve satın alırken ne gibi özelliklere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler verilmiştir.

bottom of page